PAIRINGS   STANDINGS   TEAM STANDINGS   WINNERS   Rating Reports: Blitz  Parents & Friends  Main Tournament  
Prize Winners   12th Grade Championship   11th Grade Championship   10th Grade Championship   9th Grade Championship   8th Grade Championship   7th Grade Championship   6th Grade Championship   5th Grade Championship   4th Grade Championship   3rd Grade Championship   2nd Grade Championship   1st Grade Championship   Kindergarten Championship   Blitz K-12   Blitz K-6   Bughouse   Parents & Friends - Rated   Parents & Friends - Unrated   Parents & Friends - Combined  
      2010 National K12 Championship                               
      Kindergarten Championship                                    
      10-12 December 2010                                          
      Lake Buena Vista, Florida                                    
      
      Individual Awards                                            
      
      
Place Name/Team                                                    Rate   Score MMed Med  Solk SBx2 
      
    1 CROWLEY, Peter Brendan (5,Durham Academy, Durham,NC)            891     6   30   24   32 53 
    2 COOPER, James T (1,John Cooper, The Woodlands,TX)              1254     6   28   22   31 50 
    3 BARRICK, Stephen Gerald (3,Lincoln Avenue Academy, Lakeland)    960   5.5 30.5 24.5 32.5 47.5 
    4 MAITI, Milind (7,Collins Elementry, Cupertino,CA)               844   5.5 30.5 24.5   32 46.5 
    5 NI, Maggie (4,Hamilton Elementory School, Cypr)                 940   5.5 27.5   22 30.5 44.5 
    6 RHODES, Nikolai Maximilian (10,Madison School, Hinsdale,IL)     683   5.5   25 19.5   27 38.5 
    7 VAIDYA, Atreya (2,Gulledge Elementary, Plano,TX)               1148     5 29.5   24 33.5 45 
    8 DANG, Nicholas (47,Oak Hall, Gainesville,FL)                 nnnn       5 29.5   24   31 43 
    9 HAWTHORN, Henry (12,Austin Parkway Elementary, Sugar)           623     5 26.5   21 29.5 38 
   10 BERNSTEIN, Avery (14,Oak Hall, Gainesville,FL)                  567     5   25   19 26.5 33 
   10 MOORTHY, Arun (6,Sonoran Sky Elementary, Scottsda)              879     5 24.5 19.5 26.5 37 
   10 MANTA, Jonathan P (11)                                          652     5   24   18   26 30 
      
      
      
For Ratings 800 to 999 
      NONE                                                         
      
For Ratings 600 to 799 
    1 COBB, Griffin Raymond (8)                                       728   3.5   19   19 25.5 25 
    2 RAMOS, Brian (9,South Miami Heights Elementary, )               706     3 21.5   19 27.5 19 
    3 NONE                                                         
      
For Ratings Under 600 
    1 FAUMAN, Benjamin Z (16,Cabot Elementary, Newton,MA)             509   4.5 27.5 21.5   29 31.5 
    2 NI, Winston Quanwei (13,Princeton Day School, Princeton,)       575   4.5   26 20.5   27 30.5 
    3 HSU, Skylar (24,Pointer'S Run Elementary, Clarks)               278   4.5   25 19.5   27 29.5 
      
For Unrated 
    1 HUANG, Frederick (51,Oak Hall, Gainesville,FL)               nnnn       4   23 18.5   25 25 
    2 SHAJITH, Sanay (57,Johns Creek Elementary School, S)         nnnn       4 21.5 16.5 23.5 20 
    3 ZENG, Jaden C-E (63,Turtle Rock Elementary, Irvine,C)        nnnn       4 17.5 13.5   19 19 
      
      
      Team Awards                                                  
      
      
Place Name (Players:Top 3 used)                                    Code   Score Med  Solk SBx2 Cum 
      
    1 Oak Hall, Gainesville,FL (8)                                 FLG002    14 61.5 82.5  101 54.5 
        DANG, Nicholas (5.0,nnnn)                                  
        BERNSTEIN, Avery (5.0,567)                                 
        HUANG, Frederick (4.0,nnnn)                                
    2 Dalton, New York,NY (4)                                      NYDALT  11.5 53.5 74.5   68 45.5 
        CHALLENGER, Dylan (4.0,345)                                
        MENIN, Mason (4.0,116)                                     
        BEAUDOIN, Langley (3.5,nnnn)                               
    3 Norwood Elementary, Miami,FL (3)                             FLM014   7.5   38   51   23 19 
        ANYAGALIGBO, Onyekachi (3.5,nnnn)                          
        VIELOT, Triana (2.0,nnnn)                                  
        COCHRAN, Marlin (2.0,nnnn)                                 
    4 Low Country Chess Team / Beaufo (2)                          SCB001   4.5   36   48 20.5 21.5 
        MCDOUGALL, Jack, III (2.5,nnnn)                            
        ROGERS, Kendra, Asia (2.0,409)                             
    5 Pleasant Hill Elementary School (2)                          MSO004   4.5 29.5   41 10.5 17 
        WITHEM, Louis (2.5,nnnn)                                   
        KNIGHTON, Joseph Brayden (2.0,105)                         
      
data/wk.txt 10/12/12 15:34:07 PST